Efekty terapii “Zamrożonego Barku”. Terapia prowadzona tydzień po poprzedniej (film zamieszczony we wcześniejszym poście). Przyczyna schorzenia nie jest jeszcze znana. Na ryzyko wystąpienia narażeni są wszyscy, ale najbardziej kobiety w wieku 40-60 lat i młodzi ludzie intensywnie uprawiający sport. Może być następstwem drobnego urazu i kontuzji. Doprowadzić do niej może także zapalenie ścięgna lub kaletki okolicy barku. Nietypową ale również częstą przyczyną „zamrożenia” barku są “urazy” psychiczne.
Zachorowaniu sprzyjają:
- cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- choroby naczyń obwodowych
- słaba kondycja fizyczna
- siedzący tryb życia
- zapalenie torebki stawowej
- bagatelizowanie niewielkich urazów barku
- zaniedbywanie zaleconego leczenia stanów zapalnych kaletek i ścięgien okolicy barku
- unieruchomienie stawu z innych przyczyn. (Tutaj mechanizm jest prosty. Jeśli stawu nie używamy przez 7-10 dni to powstają zrosty torebki stawowej, które dodatkowo pogłębiają istniejące już ograniczenie ruchomości. W ciągu kilku tygodni zrosty torebki są na tyle duże, że ruchy w stawie są całkowicie zablokowane)
- przyczyny posturalne – związane z przygarbioną postawą ciała, co powoduje skrócenie co najmniej jednego z więzadeł barku, zaburzając jego funkcjonalność
- przyczyny autoimmunologiczne- istnieje teoria, że występuje reakcja na uszkodzenie ścięgna w okolicy barku, w efekcie której organizm postrzega je jako obce i uruchamia mechanizmy obronne np. właśnie ograniczenie funkcji
- przyczyny hormonalne – choroba częściej występuje u kobiet w okresie menopauzy
- blizny
- odkładanie złogów wapniowych w ścięgnach, torebce stawowej i kaletce podbarkowej.
2 terapia " barku zamrożonego "Efekty 2 terapii " Barku zamrożonego". Terapia prowadzona tydzień po poprzedniej ( film zamieszczony we wcześniejszym poście )Przyczyna schorzenia nie jest jeszcze znana. Na ryzyko wystąpienia narażeni są wszyscy, ale najbardziej kobiety w wieku 40-60 lat i młodzi ludzie intensywnie uprawiający sport. Może być następstwem drobnego urazu i kontuzji. Doprowadzić do niej może także zapalenie ścięgna lub kaletki okolicy barku. Nietypową ale również częstą przyczyną „zamrożenia” barku są "urazy" psychiczne.Zachorowaniu sprzyjają :- cukrzyca- nadczynność tarczycy- choroby naczyń obwodowych- słaba kondycja fizyczna- siedzący tryb życia- zapalenie torebki stawowej- bagatelizowanie niewielkich urazów barku- zaniedbywanie zaleconego leczenia stanów zapalnych kaletek i ścięgien okolicy barku- unieruchomienie stawu z innych przyczyn. (Tutaj mechanizm jest prosty. Jeśli stawu nie używamy przez 7-10 dni to powstają zrosty torebki stawowej, które dodatkowo pogłębiają istniejące już ograniczenie ruchomości. W ciągu kilku tygodni zrosty torebki są na tyle duże, że ruchy w stawie są całkowicie zablokowane)- przyczyny posturalne – związane z przygarbioną postawą ciała, co powoduje skrócenie co najmniej jednego z więzadeł barku, zaburzając jego funkcjonalność- przyczyny autoimmunologiczne- istnieje teoria, że występuje reakcja na uszkodzenie ścięgna w okolicy barku, w efekcie której organizm postrzega je jako obce i uruchamia mechanizmy obronne np. właśnie ograniczenie funkcji- przyczyny hormonalne – choroba częściej występuje u kobiet w okresie menopauzy- blizny- odkładanie złogów wapniowych w ścięgnach, torebce stawowej i kaletce podbarkowej.
Opublikowany przez GAMI Centrum Fizjoterapii na 20 marca 2016